Başka Peron'la Tanışma Rehberi

Kim var bu derginin arkasında?

Bu derginin arkasında Bahar var, Tolga var, Alperen, Ercan, Toprak, Burhan var. İTÜ sıralarında tanışmış olup –Alp dâhil değil…- edebiyata gönül vermiş bir grup genç var kısaca. Bu insanlar, biz, en ufak bir kâr amacı gütmeksizin, bizi Türkiye’nin türlü yerlerindeki edebiyat okurlarına, yazarlarına bağlayan, hiç beklemediğimiz imkânlarla bizi tanıştıran bu işi seve seve yürütmekteyiz. Bunun dışında Tire Matbaa olarak Nurdan Ablamız var arkamızda. Buradan bir kez daha selam vermiş olalım.

Ha bu kadar mı? Hiç de bile. Bir sürü ilde dergimizin satışına destek olmaya çalışan arkadaşlar var. Hadi onları geçelim, bizi okuyan, bizi paylaşan herkes bu derginin arkasında. Bu satırları bile okumakta olan herkese bolca teşekkürü borç biliriz.

Öyle herkes yazı gönderebiliyor mu? Kalıcı yazarlık gibi bir durum var mı?

Herkes yazı gönderebiliyor elbette, amatör-profesyonel gibi bir ayrıma gitmiyoruz. Üstelik hazırladığımız her sayıda, sayının en azından yarısının yeni yazarlar olmasına özen gösteriyoruz. Bu açıdan bir çekinceniz olmamalı.

Bunun dışında, bazı yazarların köşe adı olduğunu fark edebilirsiniz. Bu yazarlarla bir anlaşma sözleşme vs. yapılmış değil. Bakıyoruz ardı ardına birkaç sayı boyunca yazı göndermişler ve biz bu yazıları yayınlamışız, hah diyoruz, bir güven oluşmaya başladı. O zaman bu yazarla konuşuyoruz ve o da bunu istiyorsa ona bir köşe veriyoruz.

Bu arada, gönderilen yazılarla ilgili birkaç hususa dikkat etmenizi istiyoruz, onlar için de şu linke bir göz atabilirsiniz; Yazı Gönderimi.


İstediğimiz konuda yazabiliyor muyuz? Nedir bu kapak kelimeleri meselesi?

Her sayı için üç adet kelime belirliyoruz. Bu kelimelerin hem kendi içlerinde farklı anlamlarda kullanılabilecek kelimeler olmasını hem de yan yana geldiklerinde birbirlerinin anlamlarını da etkileyerek daha bütünsel başka bir anlama hizmet etmesini istiyoruz. Bir çeşit anahtar kelime gibi davranıyor yani bu kelimeler. İsteyen istediği kelimeyi ya da kelimeleri alıp, bunları istediği anlamda kullanarak kendi yönlerini belirleyebiliyor. Mesele bundan ibaret.


Bu kelimelere göre yazmazsak ne oluyor?

Yazınız değerlendiriliyor ama kelimelere yönelik yazılar öne çıkarılıyor. Sonuçta verilen kelimeyi çok başka yorumlamış olabilirsiniz ve bu bağlantıyı biz kuramıyor da olabiliriz. Ancak önceliğimizi, bu bağlantıyı nispeten rahat kurduğumuz yazılara vermek ve bunları içerikte daha ön sıralara yerleştirmek durumundayız. Bu şekilde daha bütüncül bir sayı elde etmiş olacağımıza inanıyoruz.


İyi güzel tanıştık da, nereden ulaşırız bu dergiye?

Bize tam olarak bu noktalardan ulaşabilirsiniz. Bu noktalara yakın değilseniz ya da eski sayıları istiyorsanız da hemen bir mail kadar uzağınızdayız; baskaperon@gmail.com